درباره‌ی توقیف همشهری جوان توسط دولت

 

درباره‌ی توقیف همشهری‌جوان

دیروز یعنی در روز جوان، هیات نظارت بر مطبوعات مجله‌ی همشهری جوان را توقیف کرد. من خودم می‌خواندمش. البته نه به دلیل این که جوان‌ام  بل‌که  به خاطر این که اکثر بچه‌هایش را می‌شناختم و بعضی‌شان دوستان نزذیک من‌اند. نشریه‌ای بود به شدت اصولگرا که کوچک‌ترین نشانه‌ای از اصلاح‌طلبی یا مثلا مخالفت سیاسی با نظام مقدس(!) جمهوری اسلامی و از این قبیل درش نبود و حتا من گاهی از چیزهایی که از نوشته‌های بچه‌ها خظ می‌خورد شگفت‌زده می‌شدم که یعنی تا این حد احتیاط؟

نکته‌ی جالب در این مجله این بود که سردبیرش پسر حدادعادل بود که فکر نکنم در دنیا کسی از او خود‌ی‌تر برای نظام مقدس جمهوری اسلامی وجود داشته باشد. از طرفی این سردبیر، برادر عروس آیت‌الله خامنه‌ای هم هست. جانشین سردبیر این مجله داماد سعیدی کیا شیخ‌الوزرای کابینه‌ی احمدی نژاد است. و نیز مسوول باشگاه خوانندگان این مجله دختر این وزیر دولت است.

با این تفاسیر سوالی که در اینجا جالب به نظر می‌رسد این است که پس با این تفاسیر این مجله چه مشکلی داشته که ناگهان باید به بهانه‌ی یک مطلب ( که هیچ چیز خاصی نیست) توقیف شود. پاسخ به نظر من خیلی خیلی روشن است. این مجله اگر تمام مسوولین و  نویسندگانش هم از بستگان رهبری بودند  یک اشکال خیلی بزرگ داشت و آن این بود که متعلق به شهرداری تهران و محمدباقر قالیباف بود. و محمد باقر قالیباف احتمالا کاندیدای انتخابات بعدی است.

در پست قبل گفته‌بودم که در ایران تمامی اتفاقاتی که از حدود یک سال مانده به انتخابات می‌افتد باید با توجه به موضوع انتخابات پیش رو تحلیل شود و الا تحلیل مستقل از بحث انتخابات تخیل است نه تحلیل.

به یاد دارم در دوره‌ی دبیرستان وقتی می‌خواستند خدا  و معاد را برای‌ما اثبات کنند یک اصلی بود که می‌گفت دفع خطر احتمالی عقلا واجب است. و در ادامه می‌گفتند هر چه هزینه ی‌اتفاق احتمالی بیش‌تر باشد حتا اگر درصد وقوعش خیلی هم کم باشد باز باید به‌ش توجه کرد و دفعش نمود.

مجله‌ی همشهری جوان تیراژ مناسبی داشت و توانسته‌بود با مخاطبان هم رابطه برقرار کند. و اخیرا باشگاه خوانندگان راه انداخته‌بود. این احتمال خیلی خیلی ضعیف وجود داشت  که در آینده  کمپینی چیزی هم در حمایت از قالیباف از درون این مجموعه‌ی خواننده و نویسنده راه بیافتد و اصلا  نفس محبوب بودن این مجله اقلا در بین چهل هزار نفری که می خوانندش می‌تواند اقلا چهل هزار رای برای قالیاف بیاورد. پس بنابراین باید از الان این خطر احتمالی را از جلوی پای کاندیدای دیگر که محمود احمدی‌نژاد است برداشت. و هیات نظارت هم که همه از دولت است در این مورد وظیفه‌اش را انجام داده‌است. بنا براین به نظرم کاملا روشن و واضح است موضوع.

 

در هیمن راستا در این ده یازده ماه  باید منتظر اتفاقات زیادی در کشور باشیم. آوردن وزیر کشور متقلب و توقیف یک مجله که چیزی نیست. به نظر من آقای دکتر دولت را تحویل نخواهد داد حتا اگر به قیمت خون و خون‌ریزی  در روز انتخابات و یا ایام شمارش آرا باشد. زمان زیادی نمانده است.

 

 

/ 11 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدي

از همين الان نتايج آرا، تعداد شركت كنندگان و حتي درصد آرا هم مشخصه! اصلاً غصه نداره

مسعود

دوست عزیز ! شما اگر فقط یه بار این مجله همشهری جوان رو خونده باشی متوجه می شی که مطالبی که علیه دولت کار می کرد بیش از حد بود. به بهانه خبر نوشتن، تقریبا هر چی که می تونستن علیه دولت منتشر می کردن. من طرفدار مطلق دولت نیستم. اما می خوام بگم بی دلیل هم اتفاق نیفتاده این توقیف.

پارمیدا

همیشه از سیاست متنفر بودم به خاطر اینکه دوست داشتنی ها رو ازم میگرفت و حالا یک دلیل دیگه هم به انبوه دلایلم اضافه شد. من نه اصولگرا هستم نه اصلاح طلب.البته خاتمی رو دوست دارم و معتقدم در زمان ریاست جمهوری او حداقل "شادتر"زندگی میکردیم و از اینهمه فشار و تحقیر خبری نبود. همشهری جوان سوای این بازی های سیاسی بسیار محبوب و دوست داشتنی بود برای من...نویسندگانش "سواد" داشتند و خیلی راحت میتونستی از لابه لای نوشته هاشون به این موضوع پی ببری.با زبون خودمون حرف میزد و طنزهای دوست داشتنی هم داشت 2 سال بود که به هر هفته خریدن و خوندنش عادت کرده بودم و از امروز نمیدونم با این ترک ناگهانی عادت چه کنم! فقط میتونم به حال خودم صمیمانه تاسف بخورم که در همچین مملکتی به دنیا اومدم! سپاس از نوشته ی شفافتون[گل]

درویش

.... "با این تفاسیر سوالی که در اینجا جالب به نظر می‌رسد این است که پس با این تفاسیر این مجله چه مشکلی داشته که ناگهان باید به بهانه‌ی یک مطلب ( که هیچ چیز خاصی نیست) توقیف شود؟" مقدمه و سوال به جایی بود و پاسخ هم به قول شما واضح است اما در عین وضوح شما اشتباه پاسخ دادی! جواب صحیح این است که دولت مردمی و اصول گرا اهل این من بمیرم تو بمیرم ها نیست به پسر وزیر و دختر وکیل و عمه و خاله هم کاری ندارد.. هرکس از اصول عدول کند طبق قانون و با او رفتار می کند وزیرهای دولت که برکنار شدند که دیگر در خط قالیباف و گلیم دوز و اینها نبودند فقط در خدمت رسانی به مردم و انجام وظایف محوله قصور داشتند و این کافی بود برای دولتی که عزم جدی برای خدمت به مردم و وفای به عهد الهی دارد که عذر آنها را بخواهد دین اسلام و آموزه های انقلابی امام اجازه مدارا و مماشات به شاگردان این مکتب را نمی دهد اگر فکر می کنی دولت باید به خاطر پسر فلانی و دختر فلانی با کسی راه بیاید همان به که زیر بیرق قالیباف سینه بزنی همانطور که حضرت علی صبح کسی را به ولایت جایی منصوب می کرد و عصر معزول همانطور که امام حاص

درویش

و همانطور که امام حاصل عمرش را برکنار می کرد انتظار از شاگردان مکتبی و انقلابی آنها هم جز این نیست در مورد قالیباف و امثالهم هم برای شما اینطور است که کعبه آمال و همای اوج سعادتتان هستند و همین جایگاه رفیع و شان عظیم و البته کاذبی که در ذهنتان از آنها ساخته اید باعث شده همه چیز را از دریچه کوچک آنها ببینید و وقایع را تفسیر کنید و الا برای دولت و هر کسی که جهان بینی الهی داشته باشد خود قالیاف که هیچ ارباب بزرگوارشان حضرت استوانه هم ارزش لحظه ای فکر کردن درموردشان را ندارد چه رسد به اینکه اقدامات پیشگیرانه هم برای دفع خطرشان انجام دهد به قول حافظ چو اسم اعظمم باشد چه باک از اهرمن دارم!؟ (اصلاحیه: در کامنت اول من بمیرم تو بمیری صحیح تر است!)

ق

آقاي درويش حال شما؟ شما خوبي؟ با توجه به اين كه شما نظرت اينه كه "اين دولت اهل این من بمیرم تو بمیرم ها نیست به پسر وزیر و دختر وکیل و عمه و خاله هم کاری ندارد.. هرکس از اصول عدول کند طبق قانون و با او رفتار می کند" خواهشمند است كمي فكر نماييد و موضوع مدرك جعلي و از آن بدتر دروغ گويي جناب كردان و نيز سخنان اصولگرايانه ‌ي جناب مشايي پدر محترم عروس خانم را يه جوري توجيه كنيد كه هر خواننده اي اين كامنت شما را بخونه ممكنه يه هو يه كم نسبت به شما براش سوال ايجاد بشه. باتشكر مجدد

درویش

ممنون به مرحمت شما! جناب کردان که تایید می فرمایید پدیده نو ظهوری نیستند ایشان قبل این که مورد توجه این دولت قرار بگیرند در دم و دستگاه دوستان عزیز شما مشغول به خدمت بودند اجازه بدید یه چیز تازه هم بهتون بگم کم آوریدید استفاده کنید غیر از مدرک جعلی و هزار دروغ و دمبل دیگه که میدونید دوستان با تقوای شما مدعی شدن ایشون هم جنس باز هم بودن!! گذشته از اینکه گویا عنصر ترس از خدا و روز قیامت در قاموس عزیزانتون تعریف نشده سوال ما اینجاس که چرا زمانی که ایشون در رکاب حضرات بودن هیچکدوم از این تهمت ها نبود!!؟؟ در مورد آقای مشایی هم ما قبول داریم ایشون ماهی یه بار اگه سوتی ندن اموراتشون نمیگذره اما بازم تعجب ما از اینه که حافظه تاریخی دوستان چرا روزی 10 تا سوتی که هرکدوم از عناصر دوم خردادی و امثالهم می دادن رو از یاد برده!؟؟ از جناب مهاجرانی و ابطحی و مرعشی گرفته تا گنجی و سروش و حجاریان

ق

درويش عزيز. من اهل مناظره با خوانندگانم نيستم. چه رسه به مجادله و حرف گفتن و پس گرفتن. من نه طرفدار قاليبافم نه اصلا اصولگرا هستم. كردان هم تو دم و دستگاه دوستان من نبوده. براي من لاريجاني هم يكي مثل كردان و مشايي و احمدي نژاده. اما تو سوال من رو نگرفتي. ما كه بحثمون سر اين كه قبلي ها خوب بودند يا بد، كه نبود. من گفتم تو يه ادعايي در مورد اين كه در اين دولت هر كه خطا كنه باهاش رودربايستي ندارند كرده‌اي. حالا دو نمونه گفتم و عرض كردم بگو چرا جمله ات در مورد اين دو صادق نيست؟ اين كه قبلي ها بد بودند اگر گزاره ي درستي هم باشه باز نمي تونه پاسخ به اين سوال باشه . البته مي دونم براي سوال اصلي كه چرا جمله ات در مورد اين دو نفر صادق نيست جوابي نداري. من هم مي دونم. از لحن و نحوه ي استدلالت حس مي كنم دبيرستاني هم باشي. چون دقيقا داري منطق و حتا عبارات زن الهام رو كپي مي كني ولي بهت توصيه مي كنم بيشتر اقلا اخبار رو مطالعه كن. براي رسيدن به راستي و درستي كمك خوبي مي كند. موفق باشي. اين بحث هم از طرف من تمام است.

شکیبا

این حرفا رو گفتن فایده نداره..آقایون اصولا با واژه ی جوان چندان حال نمی کنند....ما هم دیگه عادت کردیم...فقط اگه رفتیمو دیگه بر نگشتیم نشینن غصه بخورند ....تمام.

مریم

آخه چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟