اگر بخواهیم تمام اتفاقاتی که بر سر این کشور و ملتآمده در این مدت را در یک جمله علت‌یابی کنیم و یا اگر نگوییم که علت‌تامه است اقلا علتی‌است که بی‌ درست شدنش چیزی اصلاح نمی‌شود آن این است که:

"اگر امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنید بدترین شما بر شما حاکم خواهدشد."

 

من اعتقاد دارم همه چیز به همین یک جمله بر می‌گردد. البته به شرطی که امر به معروف و نهی از منکر را به همان معنایی که در کتاب‌های دینی آن زمان‌ها یادمان می‌دادند بگیریم نه آن چیزی که الان تبلیغش را می‌کنند. به ما می‌گفتند چه منکری بدتر از حاکم بد و چه معروفی بهتر از جکومت عادل و با این معنی قیام امام حسین را با استناد به  همان جمله‌ی "من برنخواستم جز برای امر به معروف و نهی از منکر" تفسیر می‌کردند. که به نظرم درست بود. همچنین از همین موضوع برای تفسیر حرکت رهبر انقلاب 57 استفاده می‌کردند.

من اعتقاد دارم اگر در کانتکست دین بخواهیم مساله را بررسی کنیم  اصلی‌ترین مسوولیت علمای دینی و مراجع همین موضوع است که در برابر منکر که در اصلی‌ترین حالتش موضوع حاکمیت است ساکت ننشینند و نیز وظیفه‌ی تک تک مردم نیز به سهم خود. اما این موضوع ـبه هر دلیلی ـ مدتی است مسکوت مانده  و علما و مراجع به طور عام بی‌خیال موضوع شده‌اند و این وظیفه را وانهاده‌اند. نخبگان دیگر هم که عده‌ای ساکتند عده‌ای هم البته صداشان درامده  و نیز مردم عادی که باز کمی جنبیده‌اند. اما این‌ها تا زمانی که علمای دین و زعمای آیین همراه‌شان نشوند نمی‌توانند چیزی را اصلاح کنند و  و نتیجه‌اش همین شده که بدترین ما بر ما حاکم شده‌اند.

 

 

 

/ 4 نظر / 23 بازدید
مجید

به سبک تستهای روانسنجی: strongly agree

احسان م.

به به ببین کی اومده!! قاف خان گل گلاب! قربان بیام سر انگشتان مبارک رو ماساژ بدم؟! ماشالله. ما شالله. امشب اسفند برات دود میکنم. یکی از مصادق همین حرفی که زدی همینه که شما خودت از دو ماه پیش تا حالا 5 تا پست نوشتی که سه تاش درمجموع 4 خطه. احتمالا تحلیلهات رو میری تو انباری برا خودت تعریف میکنی که یه بار نگرینت! یه بار تلاش نکنی که چهار تا جوون رو بگریری زیر پر و بال فکریت ها. خدایی نکرده میری بهشت پیش احمدی نژاد! بازم دم ناف گرم. هر دفعه میرم میبینم یکی رو جذب کرده. از کنج عزلت بدر آ.

احسان م.

بخند تا احمدی نژاد به رویت بخندد! [گریه] فَلْيَضْحَكُوا قَلِيلا وَلْيَبْكُوا كَثِيرًا جَزَاءً بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ (توبه 82)

حاج آقا

آقا مهدی! نفرت تو از احمدینژاد دقیقا یا تقریبا مثل نفرت اونای دیگه از خاتمیه. ما الفرق بینکما؟