‌اخبار علمی!

 همیشه به این خبرهای پرطمطراق علمی تلویزیون و خبرگزاری‌های ایران شک داشته‌ام. که فلان دستگاه برای اولین بار در دنیا توسط محققان جوان دانشگاه بهمان ساخته‌شد. یا پژوهشگران دانشگاه فلان برای اولین بار در خاورمیانه یا دنیا توانستند به فناوری فلان در آزمایشگاه خود دست یابند.

چند روز پیش با دوستی که در آلمان دکتری ‌می‌خواند حرف می‌زدم. من نپرسیدم، ولی خودش خودجوش گفت که تمامی این خبرهای علمی صداوسیما و روزنامه‌ها که برای اولین‌بار کسی کاری کرده  دروغ محض است. این از اولین نتایجی است که وقتی از فضای رسانه‌ای ایران خارج شوی متوجه می‌شوی.

القصه. به نظرم این میل به القای پیش‌رفته بودن ما ریشه در همان‌جایی دارد که پروپاگاندای رسا‌نه‌ای حوزه‌ سیاست ریشه دارد. ما دنیای واقعی را نباید ببینیم.

این لینک _ که آقای دکتر همدانی‌رجا فرستاده _ را بخوانید تا متوجه بشوید چه خبر است.

 

 

 

/ 7 نظر / 16 بازدید
سوده

این که دوستتون گفتن :"تمامی این خبرهای علمی صداوسیما و روزنامه‌ها که برای اولین‌بار کسی کاری کرده دروغ محض است"خیلی عجیبه!یعنی ایشون توی همه زمینه ها تخصص داشتن که تونستن به سرعت همه خبر ها را بررسی کنند و تشخیص بدهند دروغ است!؟ من بودم می گفتم طرف یه گیری توی کارش هست. من حداکثر میتونم در مورد داروسازی و گاهی هم پزشکی نظر کارشناسانه بدم شاید ایشون فیلسوف جامع العلوم هستند!!!!

ق

نه، ایشون در یک زمینه‌ی خاص تبحر دارند. اما ایشان قضاوت علمی و تخصصی ای درباره‌ی این جور خبرها نخواستند کنند بلکه فقط تجربه ای که در این مورد در دانشگاه خود و از طریق معاشرت با متخصصین سایر علوم داشتند را بیان کردند. اصولا هم خود من كه اصلا در هیچ زمینه‌ای هم تخصصی ندارم باز می‌دانم که این خبرها دروغ است. دلیلش هم بر می گردد به شناختی که از گویندگان این جور خبرها، نیاتشان، تخصصشان!، و نمونه گاف هایشان، و نیز از همه مهم‌تر یک مقایسه‌ی ساده‌ی شرایط پژوهش در ایران و سایر کشورها و و و نشان می‌دهد که ما در دنیا نمی‌توانیم اولین باشیم. البته در مورد تخصص داروسازی نمی‌دانم. شاید این قضیه‌ی داروی ایدز جدیه! واقعا هیچ کس تو دنیا نتونسته زودتر این کار رو بکنه؟ اصلا این دارو هست واقعا؟ درمان می کند؟ به دردی می‌خورد؟ فرضا من برا اولین بار توسط مثلا چوب یک سیلندر و پیستون درست کنم کلی هم محاسبه کرده باشم و دقیق باشه و در دنیا اولین هم باشه آیا این محصول به دردی هم می‌خورد؟ این مهم است. ما احتمالا در چیزهایی که به دردی نمی خورد جاهایی اولین باشیم. حالا بحث در حوزه‌ی دارو را به شما وا می گذاریم. تا از واقعیت مطلعمان كنيد.

سوده

در مورد داروی ایدز هم حق با شما هست هم نیست.ایدز حدودا 18-19 تا دارو داره...یکی هم ما بهش اضافه کردیم به کمک یک تیم روسی البته. ما نمی توانیم هم حرف خیلی بدی است.من خودم توی ازمایشگاه های پیزوریه دانشگاه یه کرم ساختم هیچ کس توی دنیا نساخته.هزار تا کاره دیگه هم کردم که نتیجه نداد. اختراع و اکتشاف کار خیلی راحتیه چون چیزهایی که تا حالا بشر بدست اورده خیلی کمه و کارهایی که باید انجام بشه خیییییییییییییییییییییلی زیاده.فقط باید تلاش کرد.

ح-ع

حرف مستند علمی مطلبی است که در مجامع معتبر علمی مثل کنفرانس ها و ژورنال های معتبر بیان و پذیرفته شود و شاید بعدا خبرگزاری ها هم از این مجامع نقل قول کنند نه حرفی که فقط در صدا و سیماو نشریات زرد گفته شود. پس اگر صدا و سیما بدون ذکر منبع حرف علمی بزند، دروغ محض است

سوده

کار علمی اصلا چه ربطی به صدا و سیمای ایران داره.اینقدر رفرانس برای بررسی درجه کارهای انجام شده وجود داره که کسی به مجلات فارسی یا صدا و سیما توجه نمی کنه! خبرهای تلوزیون برای عوام است/دانشمندان گفتند سیب برای سلامتی مفید است نمونه اش است!!

نازلی

هر چی که به خورد ما می دن دروغ ٍ

ابوذ

دلا! هرگونه استدلال، اََن در بابِ افکار و رفتار این طاعون سیاه که بر سرما آمده فرود آمده است مضحکه‌ای‌ست بر عقل و خرد و هرگونه "روش". بعضی هم این وسط شده اند طرفدار استدلال و دقت در مفروضات و نتایج به این محمودٍ حقیِر کم مایٍة لوده که رسیده است. بروید این ژستها را برای عمه‌تان بگیرید که شما را سالی یک بار در عید دیدنی می‌بیند، گذشتة‌تان هنوز در خاطره‌ها هست. مهدی جان! استدلال در باب بدیهیات توهین به شعور مخاطب است. به صبر و صلاة استعانت بجو؛ آرام بگیر و فراموش کن، بخواب و چشم‌ها را ببند( ~ برخیز و بنگر) وقتی نمی‌توان سخن گفت ... باید سکوت کرد.