زمستان هم برق نخواهیم‌داشت

 

زمستان هم برق نخواهیم‌داشت

 

سایت الف- متعلق به احمد توکلی اصول‌گرا- درباره‌ی قطعی برق مصاحبه‌ای کرده با " یکی از باسابقه‌ترین کارشناسان صنعت برق کشور که دارای بیش از30 سال سابقه در بخش‌های مختلف صنعت برق از برنامه و بودجه تا تولید وتوزیع است." او در این مصاحبه دلایل فرعی و اصلی خاموشی‌ها را بیان می‌کند:

" مشکل از جایی شروع شد که دولت در سال 85 بودجه‌ی غیرواقع‌بینانه‌ای را بهمجلس ارائه کرد. البته مجلس هم در این زمینه با تصویب منابع صوری غیر قابلوصول در بودجه‌ی صنعت برق، شریک جرم دولت در این زمینه بود. متاسفانه ایناتفاق در سال‏های بعد نیز رخ داد و این مسئله در بودجه سال های 86 و 87نیز تکرار شد.  البته مجلس در جای دیگری نیز مقصر بود، متاسفانهنمایندگان مجلس در قانون بودجه تمام تعرفه‌ها را تغییر دادند. هم‏چنینمجلس در بودجه سال 86 تصویب‌کرد که قیمت واقعی برق در سند بودجه منظوربشود و مابه‏التفاوت آن را دولت بپردازد. که البته در سال 86 متاسفانهتنها 50% آن از سوی دولت پرداخت شد. این مسائل در مجموع موجب کسریبودجه 2000 میلیارد تومانی وزارت نیرو گردید و وزارت صنایع را به صاحبانصنایع الکتریکی و واردکنندگان تجهیزات صنعت برق بدهکار کرد."

او هم‌چنین به بیان موارد دیگری که در این زمینه اثرگذار بوده می‌پردازد اما هیچ حرفی از خشک‌سالی نمی‌زند به طوری که مصاحبه‌کننده می‌گوید:"در صحبت‌هایتان هیچ اشاره‏ای به گرما و خشک‌سالی نکردید."

و او جواب می‌دهد:" خشک‌سالی و گرما نیز تا حدودی در مصرف برق موثر بوده‏اند. سهم نیروگاه‏هایبرق-آبی ما از ظرفیت تولید برق کشور در اوج آن که فصل پرآب بهار است، تنها15 درصد است و این میزان در تابستان حداکثر به 5 درصد می‌رسد. بنابراینمی‏بینید که خشک‌سالی حداکثر موجب کاهش دو درصدی تولید برق می‏شود. درحالی‌که ما امسال 15 درصد کسری تولید داریم."

 

این کارشناس در پایان گفت‌وگو می‌گوید:

"متاسفم که باید بگویم برآوردهای ما به عنوان کارشناسان این رشته و کسانیکه سال‌ها در صنعت برق کشور به مردم خدمت می‏کنیم، نشان می‏دهد که صنعتبرق زمستان خوبی را برای مردم رقم نخواهد زد. با ادامه‌ی این وضعیتخاموشی‏ها اگر بیش‌تر نشود، قطعا کم‌تر نخواهد شد. و مشکلاتی که در طولمصاحبه برای شما برشمردم ،همان‌طور که احتمالا خودتان نیز متوجه شدید،مسائلی نیست که در این چند ماه قابل برطرف شدن باشد."

 

و اما بخشی از  پاسخ آقای رییس در مورد بی‌برقی(از فارس) :

احمدی‌نژاد با اشاره به عوارض منفی سرمای بی‌سابقه‌ی سال گذشته و خشک‌سالی در کشور، خاطر نشان کرد: وزارت نیرو با تدابیر لازم و فداکاری‌هایی که انجام داده، امور مختلف را به گونه‌ای تنظیم کرده است که عوارض مشکلات طبیعی برای اقتصاد کشور و زندگی روزمره مردم به حداقل برسد.

 

/ 10 نظر / 22 بازدید
درویش

یکی اینکه 15 درصد منهای 5 درصد میشه 10 درصد! نه 2 درصد!! دوم اینکه 85 درصد دیگه برق از پالایشگاه تامین میشه اگه از نیروگاه تامین نمیشه!!؟ سوم اینکه ای کاش افزایش بیش از 30 درصدی مشترکین که اکثرا در روستاها بوده و از ابتدای روی کار امدن دولت ایجاد شده رو هم به عنوان مشکلات و ناکارامدی های دولت در تامین برق ذکر میکردند! چهارم اینکه ای کاش با توجه به افزایش مصرف برق و تعداد مشترکین که هم در برنامه های توسعه پیش بینی شده و هم به حکم صریح عقل تایید میشود! از دلیل ساخته نشدن نیروگاه جدید در دولت سابق و نیمه کار ماندن پروژه های نیروگاهی و پالایشگاهی(که البته ظاهرا مربوط به این بحث نمیشود!) دولت اسبق هم سخنی به میان می آمد!

ابوذ

در گزارشهای وزارت نیرو در سالنامه انرژی آمار سرمایه گذاری در صنعت برق تا سال 83 وجود دارد و پس از آن این مدخل آماری دیگر داده ای در خود ندیده

پادشاه(در پاسخ به كامنت درويش)-3

و اما در مورد چهارمي ديگه خيلي گافي كه دادي بزرگه معلومه مصاحبه‌ي سايت اصولگراي آقاي دكتر توكلي كه يقينا نسبت مهرباني با دولت اصلاحات نداره را نخوندي اونجا كه ضمن انتقاد از دولت قبل براي اين كه شبكه ي توزيع رو ارتقا نداده مي گه: " دولت های گذشته این ضعف را با نصب نیروگاه های جدید برطرف می کردند. در صورتی که اگر بخشی از هزینه ها را صرف بازسازی و اصلاح نیروگاه ها و شبکه توزیع می نمودند این اتلاف برق از 9 هزار مگاوات به 3000 مگاوات می رسید. به همین دلیل تمام برنامه های وزارت نیرو در مورد نصب نیروگاه ها تا سال 85 انجام شده و می توانیم بگوییم که در صنعت برق تقریبا طرح عمرانی نیمه تمام در آن سال نداشتیم." حالا تو مي گي: " كاش از دلیل ساخته نشدن نیروگاه جدید در دولت سابق و نیمه کار ماندن پروژه های نیروگاهی و پالایشگاهی(که البته ظاهرا مربوط به این بحث نمیشود!) دولت اسبق هم سخنی به میان می آمد!" تو هم مثل رييس جمهور محبوبت همچين كه كم آوردي بايد به دروغ متوسل بشي؟ درويش دروغ مي گويد؟ كلا جالب بود!

پادشاه(در پاسخ به كامنت درويش)-2

در مورد روستاها هم جالب حرف زدي چون هيچ وقت نگفتي رشد 30 درصدي مصرف برق در روستاها باعث رشد چند درصدي مصرف برق كشور ميشه چون مي دوني كه رشد يك بخشي از كل فقط با نسبت ان بخش از كل مي تونه معنا داشته باشه نه مستقل، تو كه اين همه خداي آماري چه طور اين رو نمي دوني؟! البته اين حرفت كلا در مصاحبه هم اومده كه "وزارت بازرگانی خود متولی واردات لوازم خانگی ارزان قیمت و بنجل چینی است که متاسفانه عموم این لوازم غیر استاندارد و بسیار پرمصرف بوده و در نتیجه میزان برق مصرفی ما را در سال های اخیر به شدت افزایش داده‏اند." زودباش يه فكري هم براي دفاع از وزارت بازرگاني بكن. و از واردات كه استراتژي!! اصلي اين دولت مي باشد [قهقهه]

پادشاه(در پاسخ به كامنت درويش)-1

(توصیه می شود ابتدا کامنت درویش _ آن پایین _ را بخوانید.) درويش‌هاي قديم باهوش‌ بودند. عزيزم طرف گفته سال هاي ترسالي‌اش هم توليد برق از آب در بهار كه اوجشه 15 درصده و در تابستان (در همان سالهاي ترسالي) 5 درصد اما امسال كه خشكسالي بوده دو درصد از اين پنج درصد كم شده (يعني توليد برق از اب در تابستان امسال نسبت به تابستان سالهاي قبل تقريبا نصف شده يعني از 5 رسيده به سه) از طرفي ما كلا 15 درصد كمبود(درتابستان) داريم يعني از اين 15 درصد دو درصدش مال اثر مستقيم خشكساليه و 13 درصدش مال اثر مستقيم حماقت دولت. درويش عزيز دو تا عدد ديدي كه فكر كردي ميشه با جمع و تفريقشون يه سوتي كشف كرد و همه چي رو رفع رجوع كرد هول كردي؟ خيلي جالبي چون هنوز نمي دوني كه نيروگاه برق آبي چيه نيروگاه برق گازي و فسيلي چي. برق از نيروگاه توليد ميشه اما درصد كمي از نيروگاه‌ها آبي‌اند يعني آب توربين‌هاشون رو مي چرخونه و بعضي نيروگاه‌ها با سوخت فسيلي انرژي اوليه شون تامين ميشه.پس وقتي ميگه 15 درصدش از نيروگاه آبي يعني 85 درصد ديگه اش از نيروگاه غير آبي يعني فسيلي نه از پالايشگاه!. باز فكر كردي يه سوتي کشف کردی؟ [خنده]

چسب

درود و صد سلام بر دولت خدمتگزار

رهگذر

آقای پادشاه! شما چقدر بد صحبت می کنید. جناب درویش مطالبی را که به ذهنش می رسد مودبانه بیان فرمودندند. چه بهتر بود که اگر شما هم پاسخی داشتید مودبانه بیان می کردید. البته باید قبول کنیم که خاموشی ها هم بد جوری روی اعصاب ملت خش می اندازد. مخصوصااگر پادشاه باشید.

باد صبا

سلام هنوز بهتر از اینا تو راهه

باد صبا

ضمنا تولد اهل بیت گرامی هم مبارک باشه. موفق باشید

گاو مشتی حسن

من مرده ((فداکاری های وزارت نیرو)) ام. البته نمیدونم چیه. ولی به هر حال وزارت نیرو گویا از جون مایه گذاشته و مردم بابت این به وزارت نیرو مدیون اند!!!!!!!