‌برق می‌رود، دروغ می‌ماند‌برق می‌رود، دروغ می‌ماند

  عصبی نیستم. غم‌زده و حیران‌ام. که چه‌گونه یک دولت می‌تواند این‌همه بد‌اخلاق باشد. عصبی‌ام، این‌همه عوضی باشد. به این دلیل:

آمارها نشان می‌دهد تولید برق در ایران 46000مگاوات است. که تا همین اواخر مصرف+صادرات با تولید هم‌خوانی داشته‌است. حالا وزیر نیرو می‌گوید 46000 نیست و نزدیک 36000 است. 46000 آمار وزیرنیروی قبلی است که احتمالا چون متعلق به دولت مافیا باشد حتما دروغ می‌گوید و وزیر فعلی راست می‌گوید.(هرچند به احتمال قوی‌تر هر دو راست می‌گویند و 10000 تا هم در اثر شبکه‌ی فرسوده تلف می‌شود). خوب بیایید فرض کنیم 36000 تا.

خود وزیر محترم می‌گوید اگر مردم 10درصد صرفه‌جویی کنند خاموشی نداریم. از طرفی باز آمار رسمی نشان داده که مصرف برق در ایران سالانه 10 درصد افزایش پیدا می‌کند و باید دولت‌ها در این مورد با سرمایه‌گذاری و توسعه سعی کنند از این رشد عقب نیافتند.

یک واقعیت دیگر هم وجود دارد که پروژه‌های توسعه‌ای در برق دو سال طول می‌کشد تا به بهره‌برداری برسد.

واقعیت دیگر این است که درصد کمی از برق ایران(2000مگاوات در سال86) برق آبی است به طوری که از برق آبی فقط برای زمان‌های پیک به عنوان کمکی برای برق اصلی که برق‌گازی است استفاده می‌شود.

حالا. مساله واضح است. دولت بی‌لیاقت به جای سرمایه‌گذاری دربرق پول‌ها را داد دست مردم که بنگاه زودبازده بزنند. مردم هم پول مفت را گرفتند و رفتند بنگاه املاک تا ببینند خانه‌ی چندخوابه می‌شود خرید. خانه گران شد. از طرفی شرکت‌های پیمانکاری مرتبط با برق یکی پس از دیگری ورشکسته شدند. این حرف تحلیل نیست. خبر است. چند تا از دوستانم در همین شرکت‌ها کار کرده‌اند. یکی چند روز پیش می‌گفت: شرکت قبلی‌اش که پیمان‌کار برق منطقه‌ای بوده دارد از جیب می‌خورد. رییسش اعلام کرده‌که هر که می‌خواهد برود برود و در حال دست و پا زدن برای نمردن هستند. شرکت‌های دیگر هم که با آن‌ها ارتباط دارند هم وضعی مشابه دارد به طوری که به محض این که مناقصه‌ی یک پروژه‌ی کوچک می‌رسد شرکت‌ها مانند گرگ‌های گرسنه‌ای که بر سر گنجشک بجنگند وارد نبرد می‌شوند.

سرمایه‌گذاری نشده و حالا سیستم موجود جواب نمی‌دهد.پس دلیل مشخص و واقعی خاموشی سوء مدیریت و بی‌لیاقتی دولت بوده است. اما دولتی که با دروغ زنده است بلد است چه کند. همه‌چیز را می‌اندازد گردن خشک‌سالی و دروغ می‌گوید. مردم هم که نمی‌دانند چند درصد برق از آب است باور می‌کنند و همه‌چیز مرتفع می‌شود.

کار نامردی کاش به همین‌جا تمام می‌شد. این بی لیاقتی می‌تواند تازه تبدیل به یک وسیله برای توجیه بی‌لیاقتی‌های دیگر هم باشد.

روزی چهار ساعت برق همه‌ی کشور می‌رود. بعضی جاها دوساعت. بگیریم 3 ساعت میانگین. شب که برق چندانی مصرف نمی‌شود . این سه ساعت متعلق به روز است که اگر بگیریم 16 ساعت روز، می شود حدودا 20درصد. یعنی الان 20 درصد از مصرف لازم را ما کم‌ داریم. وزیر هم می گوید ده درصد صرفه‌جویی (که اشتباه است). حالا باز حرف وزیر را هم در کنار محاسبه‌ی واقعیت در نظر بگیریم می شود 15 درصد کم‌بود. یعنی حدودا (برمبنای همان 35000 مگاوات وزیر) 5.25 هزار مگاوات کم‌بود.

 وزیر محترم فرموده که اگر نیروگاه بوشهر راه افتاده بود خاموشی نداشتیم! خوب ببینیم عمق فاجعه در این حرف چه قدر است:

نیروگاه بوشهر وقتی هم راه بیافتد در فاز اول 500 مگاوات برق تولید می‌کند. و نهایتا هم کلا 1000مگاوات برق خواهد داد. حالا فرض کنیم منظور وزیر راه افتادن کامل بوده و همان 1000مگاوات را می‌گوید. این هزار مگاوات جمعا می‌شود 2.8 درصد از کل برق مورد نیاز کشور. چه‌طور می‌شود با 2.8 درصد، کم‌بود 10درصدی ادعایی وزیر و 15 درصدی محاسبه‌شده‌ی سطور بالا را جبران کرد؟ واضح است، مردم این حرف را باور می‌کنند و لابد پیش خودشان خیلی هم صلوات به روح آقای احمدی‌نژاد می‌فرستند که کشور را تا آستانه‌ی جنگ خانمان‌سوز برای این خدامگاوات! پیش‌برده و حالا دارد برای کشته‌های دشمن در نواحی مرزی قبرحفرمی‌کند. مردم چه‌می‌دانند چه‌قدر برق کم داریم و نیروگاه  بوشهر چه قدر برق تولید خواهدکرد. با این‌همه تبلیغاتی که سر هسته و اتم شده فکر می‌کنند با راه افتادن نیروگاه تمام برق خاورمیانه را می‌شود تامین‌کرد و اصلا دیگر به سد و نیروگاه گازی نیازی نیست. بعد هم که الان به خاطر خشک‌سالی برق نداریم پس چه قدر خوب شد که آقای احمدی‌نژاد مقاومت می‌کند.

به این می‌گویند تبدیل تهدید به فرصت. حماقت‌ها و بی لیاقتی‌ها را با دروغ تبدیل کن به شایستگی و تلاش. احتمالا مردم هم باور می‌کنند. و واقعا باور می‌کنند.

 

 

 

/ 24 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ج

ازگمی: یکی می گفت واقعا که اینا حیا رو خوردن آبرو رو قی کردن. 2 سال اول حکومت دکتر فکر کنم 4 یا 5 هزار مگا وات برق وارد شبکه شد که تماما مرهون زحمات دولت کریمه عدالت ورز بود!( یکیش اولین نیرو گاه بخش خصوصی) حالا بعد از 3 سال دوباره افتاد تقصیر خاتمی! (شایان ذکر است مطالعات اولیه ساخت 22 نیروگاه هزار مگا واتی سال 80 یا 81 انجام شده تحت عنوان نام طرح 22) بعلاوه اصلا اونا کاری نکردن همین طرح 22 چقدر عملیاتی شده؟ دولت مهر ورز 3 سال سر کاره قاعدتا از امسال تا سال دیگه باید سیل افتتاح داشته باشیم.(با حساب خود شما که ساخت یه نیروگاه 3 سال و اندی می کشه که به طور قطع و یقین میگم یه نیروگاه ماکزیمم باید 2 سال ساخته شه).

یلدا

حالا جای شکرش باقیه که مجلس آقای دکتر زا مجبور کرد که ساعت ها را جلو بکشند وگرنه به جای روزانه 4 ساعت باید 6 ساعت قطعی برق را تحمل می کردیم و به هاله نور فکر می کردیم!

شوپه

البته کلیت حرف شما درست و متین، اما در مورد جزئیات و نحوه ی تخمینش حضرت بدون نام چندان بی راه نمی گه به نظرم. به خصوص سر اون تیکه ی دو ساعت و چهار ساعت و سه ساعت. فی المثل در دو هفته ی اخیر برق شرکت ما در بلوار میرداماد مجموعا کمتر از ده ساعت و برق منزل ما در میدان نور کمتر از یک ساعت قطع شده. البته ما در تمام ساعات شبانه روز بیدار نیستیم و ممکنه در فاصله ی دوازده-یک شب تا هفت صبح بعضی روزا هم برق مون رفته باشه، اما به نظرم در این دو نمونه ی آماری حتی میانگین یک ساعت قطعی در روز هم خیلی بی راه و دور از واقعیته. با تشکر.

شوپه

در جزئیات تحلیل یه مشکل بسیار مهم دیگه هم وجود داره و اون گزاره ی "شب که برق چندانی مصرف نمی شه"‌هست. از قبل شنیده بودم که پیک مصرف تو شب (بین 8 تا 11)ه. برا اطمینان با یکی از مهندسای باسواد شرکت مون که از این جنبه ها خیلی تو باغه سوال کردم. گفت کارخونه های صنعتی (مثل ایران خودرو یا فولاد مبارکه) که سه شیفت کار می کنن و شب و روز فرقی براشون نداره. می مونه یه سری شرکت و اداره که تو طول روز مشغولن و کارمنداش شبش می رن خونه. و هر کدوم بیشتر از برقی که تو شرکت مصرف می کنن تو خونه مصرف دارن. (روشنایی، تی وی، کامپیوتر، لوازم خونگی و...) و نتیجه اش این بود که مصرف برق تو شب به مراتب بیشتر از روزه. (به خصوص با تاکید بر روشنایی خونگی)یعنی اگه با همین مدل تخمین تو جلو بریم، میزان کمبود برق می شه "3 تقسیم بر 8" یعنی حدود چهل درصد. البته این خطا هیچ خللی به نتیجه ی استدلال تو وارد نمی کنه و حتی به نفعش هم هست. اما هدف من دقت بیشتر و رفع خطا از جزئیات بود که ممکنه در یه استدلال دیگه نتیجه رو هم برعکس کنه. باز هم با تشکر.

ق

منظور من از شب دقیقا زمانیه که ما خوابیم یعنی مثلا 11.5-12 تا 7.5-8 توجه در عدد 16 ساعت که در متن به عنوان ساعات روز در نظر گرفته شده است این موضوع را نشان می دهد و الا اگر بخواهیم از زمانی که کارمندان می روند خانه را شب در نظر بگیریم که دیگر نمی شود گفت شب که مصرف برقی نداریم چرا که همانطور که خودت هم می گویی مصرف بیبشتر هم هست. منظور من از شب همان هشت ساعت شب واقعی است که در محاسبات هم در نظر گرفته شده و به دلیل وضوح مطرح نشد. بنابراین برای دقت بهتر است روز را همان 16 ساعت در نظر بگیریم که گرفته ایم. البته کلا هم همه جای محاسبات سعی کردم از امار رسمی خود وزیر استفاده کنم و از محسابات خودم هم (که برخی شان تخمینی است و ممکن است واقعا خطا هم داشته باشد مثل عدد میانیگن سه ساعت ) جداگانه و موازی استفاده کنم (یعنی ما با دومحاسبه ی موازی مواجهیم) و نشان بدهم که از هر دو مسیر به نتیجه ی چرت بودن حرف اقایان می رسیم. که اگر محاسبات من هم کلا هم اشتباه باشد بر مبنای حرف های خود وزیر باز نتیجه دست نمی خورد بنابراین اقای بدون نام هم نمی تواند با زیر سوال بردن محاسبات و تخمین های من به نتیجه ای به نفع دولت برسد.

شوپه

این که هشت صبح رو جزو "شب واقعی" به حساب آوردی خیلی بامزه بود برام ("منظور من از شب همان هشت ساعت شب واقعی است") :دی اما به نظرم باز هم توجه به بحث روشنایی خیلی جدیه. شب ها روشنایی تمام اتوبان ها و معابر و جاده های چراغ دار و محوطه ی کارخونه های بزرگ فعالن و اگه بدونیم هر پی سی معمولی نهایتا به اندازه ی پنج تا لامپ صد مصرف برق داره، شاید دیگه این قدر راحت نتونیم از مصرف برق هشت ساعت شب واقعی(!) در مقابل شونزده ساعت روز واقعی(!) صرف نظر کنیم. به هر حال واضحه که من از آقا یا خانم بدون نام حمایتی نمی کنم و در دروغ گویی دولت عزیز مهرورز کاملا با شما هم نظرم. حرف من صرفا خواهش کمی دقت در تحلیل ها و محاسبات بود، به نحوی که به نظر نیاد در مورد عدد و رقم هایی که از خودمون می گیم و در واقع تخمین می زنیم، فکر چندانی نکردیم. همین و لاغیر. با تشکر

ج

گیر دادی شوپه ها! حالا این هم ولایتی ما یه چیزی گفته: 1) ما 10 درصد کمبود داریم رو پیک مصرف و چون در ساعات خواب مصرف کمتره(یا پیک مصرف نیست) بالتبع قطعی هم نداریم یا کمتر داریم و اون 10 درصد میافته رو 8 تا 10 ساعتی که مصرف بیشتره یعنی اگه سر انگشتی ساعات پیک رو بگیریم 10 ساعت و تهران رو به 10 قسمت تقسیم کنیم در هر روز 1 ساعت یکی از این مناطق برقش رفته، حال اگه احساس می کنی بیشتر میره یعنی وزیر اون 10 درصد رو ک... گفته. 2)نکته مهمی که در بیانات رفیق شفیق بوده و توجه نمی کنید اینه که وزیر در بیاناتشون فرمودند 10 درصد و 10 درصده 36000 میشه 3600 یعنی بیش از 7 برابر توان تولیدی فاز 1 حضرت نیروگاه اتمی! به بیان دیگر اگه نظام جمهوری اسلامی تخم غ.ل را شکافته و این نیروگاه رو راه انداخته بود ماکزیمم شاید 8 تا 10 دقیقه در روز برق کمتر قطع میشد.

ج

منظور نظر غول بوده است که اشتباها غ.ل تایپ شده بود.

شوپه

حضرت جیم: سلمنا و آمنّا!

پی کی

فکر کنم زمان کوروش کبیر حرف "ژ" تو زبان نبوده، وگرنه جای اینکه تو کتیبه اش بگه : اهورامزدا این مملکت را از دشمن، خشکسالی و دروغ حفاظت کند."، می گفت: خدا این مملکت را از احمدی نژاد حفظ کند. ببین تو رو خدا چه بینشی داشته اون موقع... همون سه تا چیزی رو گفته که الان دکتر ما رو گرفتارش کرده، دروغگوی بی شرف.